WSPÓLNE MEDYTACJE
Wspólne medytacje XVI Karmapy w gdańskim ośrodku odbywają się we wtorki, piątki i niedziele, o godzinie 19.30. przy ul. Pomorskiej 41.
Wspólne medytacje VIII Karmapy (przeznaczona dla osób, które ukończyły praktyki Nyndro i dostały pozwolenie od Lamy Ole na jej wykonywanie) odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 19:30.
PIERWSZA WIZYTA W OŚRODKU
W buddyjskiej medytacji może wziąć udział każdy. Zajmuje ona około pół godziny i nie wymaga żadnych przygotowań, znajomości skomplikowanych tekstów ani noszenia szczególnych strojów. Praktyka jest bezpłatna i prowadzona w języku polskim.
Na pół godziny przed rozpoczęciem medytacji zawsze zastaniecie w ośrodku kogoś, kto może udzielić wam podstawowych wyjaśnień. Po jej zakończeniu, chętnie odpowiemy na jakiekolwiek pytania – zarówno dotyczące praktyki medytacyjnej jak i podstaw buddyzmu Diamentowej Drogi. W ośrodku można też wypożyczyć lub kupić książki na temat buddyzmu.
MEDYTACJA
Medytacja buddyjska to precyzyjna metoda pracy z umysłem. Uspokaja umysł i uniezależnia go od zmieniających się nieustannie warunków. Celem medytacji jest uwolnienie umysłu od wszelkich słabości i ograniczeń oraz rozwinięcie w pełni wszystkich jego doskonałych właściwości, szczególnie nieustraszonej mądrości, spontanicznej radości i aktywnego współczucia.
Medytacje Diamentowej Drogi działają na zasadzie identyfikacji z doskonałymi właściwościami umysłu, z którymi łączymy się poprzez symboliczne, oświecone formy, lub za pomocą głębokiej koncentracji i obserwacji wewnętrznych stanów i samego umysłu, który je przeżywa. W medytacje Diamentowej Drogi angażujemy zarówno ciało, mowę, jak i umysł. Regularna praktyka sprawia, że w coraz większym stopniu wszystko, co się wydarza, jest przeżywane jako świeże i interesujące, a działanie dla dobra innych staje się naturalne i spontaniczne.
Podstawą buddyjskiej praktyki są tzw. trzy filary – wiedza, medytacja i działanie. Biorąc udział w wykładach oraz czytając książki poznajemy nauki Buddy, dzięki medytacji – zawarty w nich pogląd staje się praktycznym doświadczeniem. To doświadczenie stosujemy w codziennym życiu, utrzymując najwyższy pogląd i wykorzystując każdą sytuację jako okazję do rozwoju.
Więcej o buddyzmie na stronie buddyzm.pl