This entry will be translated soon...

Aktywność ośrodka


Kim jesteśmy?

Od lewej: medytacja, wykład, kolacja po wykładzie i... przed medytacją

Jesteśmy jednym z 585 rozsianych po całym świecie świeckich ośrodków i grup medytacyjnych buddyzmu Diamentowej Drogi należących do linii Karma Kagyu, jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Wszystkie one zostały założone przez Lamę Olego Nydahla i znajdują się pod duchową opieką Jego Świątobliwości 17. Karmapy Trinleja Taje Dordże, zwierzchnika naszej tradycji.

Nasze ośrodki nie są oderwanymi od życia instytucjami. To założone i prowadzone przez przyjaciół miejsca, w których spotykamy się by czerpać z ponadczasowej mądrości nauk Buddy, medytować, wymieniać doświadczeniami, dzielić rozwojem oraz brać czynny udział we wspólnych aktywnościach.

W Polsce ośrodki są reprezentowane przez Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu, oficjalnie zarejestrowany w 1984 roku. Obecnie zrzesza on 64 ośrodki i grupy medytacyjne działające w całej Polsce.

Celem Związku jest udostępnianie w nowoczesny sposób buddyjskich nauk Diamentowej Drogi.

Medytacje w ośrodkuMedytacja

W buddyjskiej medytacji może wziąć udział każdy. Zajmuje ona około pół godziny i nie wymaga żadnych przygotowań, znajomości skomplikowanych tekstów ani noszenia szczególnych strojów. Praktyka jest bezpłatna i prowadzona w języku polskim.

Na pół godziny przed rozpoczęciem medytacji zawsze zastaniecie w ośrodku kogoś, kto może udzielić wam podstawowych wyjaśnień. Po jej zakończeniu zaś, chętnie odpowiemy na jakiekolwiek pytania – zarówno dotyczące praktyki medytacyjnej jak i podstaw buddyzmu Diamentowej Drogi.

Medytacje w ośrodku odbywają się we wtorki, piątki i niedziele o godzinie 19.30.


Wykłady i kursy medytacyjneWykład i medytacja


Lama Ole Nydahl odwiedza Gdańsk zwykle raz do roku, dając wykład publiczny.
Pomiędzy wizytami naszego Lamy przyjeżdżają do nas podróżujący nauczyciele, a przynajmniej raz w miesiącu staramy się organizować wykład lub weekendowy kurs medytacji (patrz Aktualności - Gdańsk).


Do przeczytania, obejrzenia, posłuchania


Ośrodkowa biblioteczka proponuje buddyjskie książki i czasopisma dotyczące przekazu linii Karma Kagyu, a także zbiór filmów, kaset i płyt kompaktowych z wykładami nauczycieli. Można skorzystać z nich na miejscu lub wypożyczyć po uzgodnieniu tego z osobą pełniącą funkcję bibliotekarza. Uwaga, zwykle jest to dość nieprzyjemny osobnik, który nie przepada za tymi, którzy zbyt długo przetrzymują oświecające teksty...
W ośrodku można również kupić książki, czasopisma, teksty medytacji oraz nagrania wykładów naszych nauczycieli.

Książki

Zapraszamy!

PS.

Lama Ole często podkreśla wagę bezpośredniego kontaktu i wymiany międzyludzkiej, które zachodzą w naszych ośrodkach. Jako ludzie świeccy, nieskrępowani mnisimi ślubowaniami, możemy cieszyć się wszystkimi radościami życia. Należy do nich również udział we wspólnych imprezach. Jako że wśród członków gdańskiej sangi mamy kilku z czołowych trójmiejskich DJ’ów, nasze party mają zawsze wyśmienitą oprawę muzyczną. Doskonałe towarzystwo zapewnia wysoki poziom radości a styl nie spada poniżej przyzwoitego;)Gompa Terror - Halloween Party 2007