Projekt zieleni

powiększ

Kompozycja ogrodu składa się z dwóch części, które przez wzgląd na kształt działki i charakter architektury zostały zaprojektowane odmiennie.

Pierwsza część, zlokalizowana na wejściu lub wjeździe, zaprasza użytkownika swym swobodnym charakterem. Z trzech stron zamknięta jest przez wysoki żywopłot z cisu, który jako przez cały rok zielona otulina ogrodu ma dać efekt kameralności i stanowić estetyczne tło. Będzie też spełniał funkcje praktyczne utrudniając potencjalnym ciekawskim: sąsiadom, przechodniom i pasażerom tramwajów obserwację dzikich buddyjskich rytuałów ;)

Głównym elementem wnętrza posesji jest brukowana droga wjazdowa wymagana w celu zapewnienia podjazdu dla straży pożarnej. Droga została poprowadzona w swobodny sposób oraz połączona z placem wejściowym z kamiennych płyt. W ten sposób pełni dodatkowo funkcję wewnętrznego dziedzińca i stanowi miejsce spotkań i wypoczynku.

Drzewa wybrane do tej części ogrodu to jarząby pospolite (Sorbus aucuparia 'Fastigiata'). Charakteryzują się one strzelistym kształtem i wąskim systemem korzeniowym, doskonale sprawdzą się więc w warunkach niewielkiej ilości miejsca między parkingami i liniami infrastruktury podziemnej.

Druga część ogrodu jest związana z nowym budynkiem. Tu roślinność ma stanowić tło dla eleganckiej, nowoczesnej architektury. W tym celu na istniejący płot zostanie wprowadzone pnącze (Schizophragma hydrangoides), które zakryje nieatrakcyjne ogrodzenia sąsiednich działek. Ma ono również stworzyć swego rodzaju pionową ścianę zieleni. Zakończenia ogrodu stanowią rabaty z bambusa (Phyllostachys pubescens), których kształt doskonale komponuje się z projektowanym budynkiem. Po zapadnięciu zmierzchu da on dzięki umieszczonym na skraju działki lampom dodatkowy efekt światła i cienia.

Pozostałą przestrzeń ogrodu porasta trawa, wrastająca między płyty kamiennej nawierzchni i wypełniająca przestrzeń między drewnianymi podestami. Prostym i eleganckim urozmaiceniem kompozycji będą wyniesione ponad powierzchnię trawnika rabaty z trawolistnej funkii (Hosta 'Stiletto'). Drzewo wybrane do tej części ogrodu to miłorząb dwuklapowy (Gingko biloba), skądinąd świetnie poprawiający ukrwienie mózgu...

Myślą przewodnią przy tworzeniu projektu ogrodu było wprowadzenie maksymalnej liczby drzew i powierzchni pokrytych roślinnością przy zachowaniu zasad związanych z bezpiecznym sytuowaniem poszczególnych gatunków roślin w odniesieniu do infrastruktury podziemnej, z jednoczesnym uwzględnieniem ich funkcji estetycznej i ekologicznej.

Duża liczba roślin które planujemy zasadzić ma zrekompensować konieczne wycięcie pięciu istniejących drzew.