Opis projektu

Nowy budynek ma kształt litery L i jest podzielony na dwie zasadnicze części. Od strony północnej jest jednokondygnacyjny, z małą piwnicą, a część wschodnia to obiekt o dwóch kondygnacjach z poddaszem, całkowicie podpiwniczony. Pierwsze skrzydło budynku stanowi zaprojektowana na jednym poziomie sala medytacyjno – wykładowa (gompa) drugie zaś, czteropoziomowa część socjalna.

Gompa zajmie powierzchnię ok 190 m. kw. i będzie obszerną salą obejmującą całą północną część budynku. Pomieści jednocześnie nawet do 200 spragnionych rozwoju osób lub do 300 bardzo go spragnionych... Wrażenie otwartej przestrzeni spotęguje wysokość sali (aż do 8 metrów w najwyższym punkcie) oraz duża ilość naturalnego światła.

Część socjalna ośrodka to dwie kondygnacje oraz strych i piwnice. Na parterze znajdzie się biblioteka (wraz z dharma shopem, biurem i recepcją) oraz kuchnia i bar a także stuośmiometrowy salon czyli strefa kulturalno – naukowo – towarzyska.

Pierwsze piętro to przestrzeń mieszkalna z ośmioma pokojami, z których jeden będzie miał przeznaczenie biurowo – gościnne. Na poddaszu znajdą się antresole pokojów. Poziom piwnic zajmie zaplecze sanitarno – techniczne ośrodka.

Łącząca oba skrzydła nowego budynku szatnia ma dodatkowo zapewnić gompie izolację dźwiękową od naturalnie głośniejszej części socjalnej.
Obie części obiektu przykryje dwuspadowy dach z blachy tytanowo – cynkowej o nachyleniu 41°.

Do nowego ośrodka będzie można wejść zarówno z chodnika od ul. Pomorskiej jak i z terenu parkingu.

Z uwagi na różnice architektoniczne pomiędzy starym i nowym budynkiem również przestrzeń zewnętrzna na terenie posesji, w tym zieleń i oświetlenie, będzie odzwierciedlała ów podział.

Obiekt zaprojektowano tak, aby był dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wejścia główne do projektowanego budynku są dostępne poprzez pochylnię. Otwory drzwi wejściowych, będą miały nie mniej niż 90 cm szerokości a progi będą równe z podłogą. Na powierzchni budynku przeznaczonej dla publiczności został zaprojektowany sanitariat dla niepełnosprawnych z osprzętem pomocniczym.