Historia ośrodka w Gdańsku

Prehistoria
Historia ośrodka na ul. Pomorskiej 41

Prehistoria

Lama Ole z Leszkiem Nadolskim, Tomkiem Lehnertem i na wykładzie

Lama Ole z Leszkiem (Miśkiem) Nadolskim, Tomkiem Lehnertem i na wykładzie.

W marcu 1981 roku, w mieszkaniu Doroty Krzyżanowskiej odbył się pierwszy gdański wykład Lamy Olego, tłumaczony przez samą Dorotę oraz Karola Ślęczka. Ta wizyta Lamy trwała 3 dni.

Kolejny raz Lama Ole odwiedził Gdańsk wiosną 1982 roku. Najpierw dał wykład publiczny w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych a następnie w ośrodku Zen w Gdyni – Witominie. Tłumaczyła znowu Dorota Krzyżanowska a schronienie przyjęły tak znane w polskim, i nie tylko, buddyzmie postacie jak: Leszek „Misiek” Nadolski (obecnie prowadzący ośrodek odosobnieniowy w Kucharach), Beata „Berta” Nadolska, Gosia „Maggy” Lehnert (wieloletnia asystentka i najbliższa osoba Lamy Ceczu Rinpocze), Tomek Lehnert (wieloletni sekretarz Lamy Olego), Zbyszek Andruszkiewicz (dawniej prowadził ośrodek w Kucharach), Jurek Karwowski i inni.

Leszek (Misiek) Nadolski i jego żona Beata (Berta)

Leszek (Misiek) Nadolski i jego żona Beata (Berta).

13 grudnia 1983 roku odbył się na Uniwersytecie Gdańskim kolejny wykład Lamy Olego. To tutaj właśnie wydarzyła się historia, którą Lama nierzadko wspomina podczas swych wykładów:

„Powiedziałem wtedy słuchaczom: Powinniście być szczęśliwi, że wasz system nie funkcjonuje... W tym momencie obecni na wykładzie „Smutni panowie“ (U. B.) wstali i natychmiast zaczęli sporządzać notatki służbowe. Wtedy dodałem: ...bo nie musicie marnować czasu na pozbawione znaczenia zajęcia i możecie zająć się rozwojem umysłu. Usłyszawszy to po chwili zastanowienia tajniacy usiedli, rozluźnili się, odłożyli swoje długopisy i skupili na wykładzie. Najwyraźniej uznali, że to co właśnie usłyszeli było prawdą.”

Podczas wykładu w domu kultury na gdańskiej Zaspie, schronienie przyjęli między innymi Sławek Biały i Tadeusz Uchto (a trzy lata później Wojtek Kossowski (mąż Gosi Lehnert), który potem z Lama Tseczu Rinpocze wybudował 20 stup na Zachodzie).

Od tamtej pory wykłady Lamy Olego odbywały się w Gdańsku praktycznie co roku.

W 1987 roku mieliśmy okazję gościć Lamę Tseczu Rinpocze, który w budynku należącym do ogródków działkowych udzielił inicjacji Guru Rinpocze. Od roku 1991 to tam właśnie przez kilka lat znajdował się ośrodek w Gdańsku. Lama Tseczu odwiedził obecne gdańskie centrum w roku 1999.

Lama Ole, Tomek Lehnert i Zdzisia Andruszkiewicz

Lama Ole, Tomek Lehnert i Zdzisia Andruszkiewicz.

A oto miejsca, w których znajdował się ośrodek:
- 1982 – Gdynia – Witomino, w ośrodku ZEN
- Dolny Sopot – w prywatnym mieszkaniu
- 1984-85 – Gdańsk – Chełm, w bloku, w prywatnym mieszkaniu
- 1986-91 – Gdańsk – Wrzeszcz, w wynajętym mieszkaniu nad „Modą Polską“
(W latach 90-91 w Gdańsku istniały 3 grupy medytujące – jedna we Wrzeszczu, druga u Wojtka Mazura a trzecia u Maćka Jelińskiego. W 1991 w Kucharach odbyło się wspólne spotkanie z Lamą Ole w Kucharach, gdzie Lama zalecił znalezienie jednego wspólnego miejsca dla wszystkich, co też wydarzyło się we wrześniu 1991).

Ośrodek w wynajętym budynku na terenie ogródków działkowych

Ośrodek w wynajętym budynku na terenie ogródków działkowych.

- 1991 – wrzesień – wynajęcie budynku na terenie ogródków działkowych, przy ul. Polanki (w którym, jak się później okazało, Lama Tseczu udzielił inicjacji Guru Rinpocze w 1987 roku)
- 1998 – kupno obecnej nieruchomości, przy ul. Pomorskiej 41
- 2003 – zakup sąsiedniej działki, o powierzchni 397 m. kw.
- 2003 – zakup kolejnej działki, o powierzchni 336 m. kw.
- 2005 – kupno udziałów w sąsiedniej nieruchomości co dało możliwość użytkowania kolejnych 100 m. kw. przylegających do naszej posesji

[góra]

Historia ośrodka przy ul. Pomorskiej 41

Stan budynku w momencie zakupu

Stan budynku w momencie zakupu

Stan budynku w momencie zakupu.

W maju 1998 roku zakupiliśmy teren o powierzchni 1.147 m. kw. i budynek o powierzchni ok 240 m. kw., do kapitalnego remontu.

Ówczesny katastrofalny stan budynku do dziś wspominają ze łzami wzruszenia ci, którzy mozolnie czyścili dachówki, pracowicie pogłębiali fundamenty i wzmacniali belki stropowe oraz z pasją burzyli stare ściany i kaflowe piece. W sumie, na przestrzeni 10 lat istnienia ośrodka, w licznych pracach budowlanych i remontowych wzięły udział dziesiątki, jeśli nie setki przyjaciół, gromadząc niezmierzone ilości zasługi i budując piękne związki zarówno z gdańskim centrum jak również ze sobą nawzajem. Związki te istotnie wzmacniał także ich udział w licznych pełnych radości imprezach, których świadkiem na przestrzeni lat był nasz mały domek przy Pomorskiej 41...

Dzięki niestrudzonej pracy przyjaciół i ich bezkresnej szczodrości, udało się całkowicie wyremontować budynek, kreując przestrzeń na gompę o powierzchni ponad 60 m. kw., dwa pokoje mieszkalne, kuchnię z jadalnią, toalety, prysznice, noclegownię (wtajemniczonym znaną również pod inną nazwą…) i biuro Fundacji Karmapa Foundation – magazyn książek i magazynów DD będący też miejscem ich wysyłki. Jednocześnie kontynuowaliśmy ekspansję na zewnątrz, powiększając stan posiadania o trzy kolejne działki.
Nie obyło się tu bez przeszkód i cudownych rozwiązań. Pewnego dnia, nasz niezmordowany bohater Włodek Wiszka, wyczerpany ciężkimi bojami z nieprzychylną nam urzędniczką, postanowił zwrócić się do „wyższej instancji” i poprosił o pomoc Tseczu Rinpocze. Lama odpowiedział lakonicznie: „Obiecuję, że o tym pomyślę”. Za kilka dni jedna z naszych sąsiadek – o co nigdy wcześniej nawet nie prosiliśmy – zupełnie spontanicznie wyraziła chęć sprzedaży swojej działki. Następnie, niedługo później, nieprzejednana urzędniczka otrzymała awans, a na stanowisku zastąpił ją uczynny młody człowiek, który sprawił, że zakup kolejnej działki od miasta stał się możliwy.
W sumie, w latach 2003 – 2005, powiększyliśmy stan posiadania o kolejne 833 m. kw. W dniu dzisiejszym dysponujemy działkami o łącznej powierzchni 1980 m. kw. i całkowicie wyremontowanym budynkiem o powierzchni ponad 240 m. kw.

Więcej o historii ośrodka na ul. Pomorskiej 41 możecie przeczytać na stronie magazynu "Diamentowa Droga". Artykuł z 2003 r.

Lama Ole i Lama Czeczu Rinpocze w ośrodku w Gdańsku

Lama Ole i Lama Tseczu Rinpocze w ośrodku w Gdańsku.

[góra]