Blog budowlany     Gdański ośrodek w liście 16. Karmapy

Wpisany przez Kuba S. - Piątek, 28 Sierpień 2009 10:02   

 

15 lipca 1981

Drodzy Ole i Hannah,

Dziękuję bardzo za wszystkie Wasze listy. Wyrażam najgorętsze życzenia by wasza niewzruszona determinacja w rozprzestrzenianiu klejnotowych nauk Dharmy Buddy przyniosła nieskończoną radość Wam oraz wszystkim zainteresowanym oraz przyniosła dobrą zasługę w tym i przyszłych życiach. Równocześnie gratuluję Wam założenia ośrodka Dharmy w Gdańsku w Polsce, pomimo panujących tam ogólnie złych warunków.
Zapewniam Was jak i wszystkie zainteresowane osoby, zarówno żyjące jak i zmarłe, o moim szczerym błogosławieństwie oraz modlitwach w ich intencji.
 
Jesteśmy wszyscy w dobrym zdrowiu i właśnie rozpoczynamy ośmiodniową Pudżę Hewadżry. Nieustannie wyrażam głębokie życzenia abyście doświadczali ciągłego pasma sukcesów w aktywnościach Dharmy.

Z najlepszymi życzeniami i błogosławieństwem,

Jego Świątobliwość Gyalwa Karmapa
Rumtek, Sikkim

 

Dzięki prezentowanej w Ośrodku Europejskim wystawie poświęconej 16. Karmapie dowiedzieliśmy się że Karmapa wiedział o założeniu ośrodka w Gdańsku a nawet pogratulował z tej okazji Lamie Ole w jednym ze swoich listów.

Nie trzeba dodawać że odnalezienie tej wzmianki wywołało w gdańskim ośrodku wiele radości z nutką (pozytywnej) dumy. Pomyśleliśmy też, że lipcowa wizyta Karmapy Taje Dordże mogła być częściowo spowodowana chęcią sprawdzenia jak też rozwinął się nasz ośrodek w ciągu 28 lat od czasu gdy pierwszy raz o nim usłyszał ;)

Pierwszy wykład Lamy Ole w Gdańsku miał miejsce w marcu 1981 r. Pamiętamy z historii jak ciężka i napięta była atmosfera w Polsce na kilka miesięcy przed wprowadzeniem stanu wojennego.

O wizycie 17. Karmapy w gdańskim ośrodku możecie przeczytać tutaj.